_IGP3744_edited_edited.jpg
Vyhledat

Kvietky - prírody to dietky


Každý kvet na tejto zemi má svoje poslanie, zosobňuje niečo, čo mu bolo prisúdené už od jeho počiatku. Či už náhodou, vďaka svojim objaviteľom alebo vďaka bohom, ktorý si ho z nejakého dôvodu obľúbili, či vďaka svojim liečivým účinkom, vôňou, ktorou šíria, či vďaka historkám a legenám z našich dávnych čias. Ako sa hovorí: „bez vetra sa ani lístok nepohne“, preto verme, že legendy o charakteristikách konkrétnych kvetov vyšli z pravdivých prameňov a len tisícročia dokazovali svoje schopnosti. Prečítajme si teda viac o nemej reči kvetov, o ich význame, o tom čo symbolizuje ten náš obľúbený kvet.

Aká šťastná je Matka Príroda ukazuje cez rozkvitnuté svoje kvety.


RUŽA

Kráľovná kvetín, vznešená nežná kvetina obdivovaná pre jej jemnosť, vôňu, krásu a schopnosť brániť samú seba ostrými tŕňmi. Je ňou fascinovaný celý svet, pestovatelia ju skúšajú krížiť a zlepšovať, napriek tomu je dokonalá práve taká, ako ju Matka Príroda sama stvorila. (Ako každá žena, ktorá verí sile svojho ducha a v podporu samotnej prírody.) Je symbolom lásky a oddanosti, ale aj vášne, príťažlivosti a zmyselnosti. Svedčí o tom dávna mytológia prenádhernej bohyňe lásky Afrodity a jej milenca Adonisa, ktorý bol zabitý a z jeho krvi vzišiel prvý ružový ker.

Nadčasová krása ruže je obľúbeným motívom v tetovacích salónoch na telách žien i mužov.

Hlavným posolstvom ruží je aj tak vždy LÁSKA!


PIVONKA

Je považovaná za žiarivé srdce celej záhrady. Jej veľké nápadné kvety sú v kyticiach očarujúco krásne. Je symbolom jari, ľúbi slnko a vlhkú pôdu, príjemne rozvoniava. Čím je staršia, tým je krajšia. Má liečivé účinky a jej tmavo červené odrody sa používajú ako prírodné farbivo. Vyjadruje lásku a romantiku. Kto hľadá nový vzťah, partnera, túži sa zaľúbiť, mal by si pohľad na čerstvé pivonky užívať čo najčastejšie, najlepšie v spálni.


ORCHIDEA

Tento exotický kvet sa značne odlišuje od zvyšku kvetinovej ríše, a to spôsobom, akým rastie vo vduchu. Považuje sa za symbol dokonalosti. Orchidea bielej a ružovej farby je veľmi vhodná do smútočných kytíc na vyjadrenie súcitu. Jej ideálne miesto je v obývačke. Podporuje v nás duchovný rozvoj. Taktiež by sa ňou mali obklopovať ľudia túžiaci po kariérnom raste.


LISIANTHUS

Lisianthus má eleganciu ruží, jemnosť pivónie a nádhernú vôňu. Je vyjadrením lásky a túžby osoby, ktorá vás ňou obdaruje. Často je vkladaná do svadobných kytíc a svadobnej výzdoby. Je zrejmé, že sa chcete zaviazať tomu, kto túto kvetinu od vás dostane. Ružová je pre ženy s vysokou dávkou citlivosti, biela prináša pokoj a sladkosť, žltá symbolizuje kreativitu a fialo-vá extravaganciu. Napriek jej krehkému vzhľadu sa vyskytuje v suchších miestach, trávna-tých pláňach a narušených miestach. (Je ako také nespútané žieňa, milujúce teplo, najviac teplo lásky, túžiace po niekom, kto si ju k sebe oddane pripúta.)


ALSTROEMERIA

Má rada slnko a potrebuje ochranu pred chladom. Vydrží však veľmi dlho. Nie nadarmo sa inak volá aj Ľalia Inkov alebo peruánska ľalia. Má krásne kvety mixu všetkých farieb podobné exotickým orchideám. Výnimočná je jasným kvitnutím a nezvyčajnou farbou listov. Má pevný kvet i stonku, odolná a nezlomná ako obyvatelia vysočiny v Bolívii a v Peru, odkiaľ pochádza. Zrejme aj tropické lesy Ameriky v jej génoch z nej robia jednu z najobľúbenejších kvetov vkladaných do kytíc.


ASTILBE

Inak aj „broskyňový kvet“ podľa svojich neprehliadnuteľných vzdušných kvetov v broskyňovo – oranžových odtieňoch. Je taká krásna a jedinečná, že nemá žiadneho škodcu, ktorý by jej chcel škodiť. I jej sušené kvety sú s obľubou používané pre ich stálu nádheru. V záhrade vypĺňa miesta, ktoré nezalejú slnečné lúče. Mala svojho verného fanúšika, nemeckého záhradníka Georga Arendsova, ktorý ju šľachtil a vytvoril z nej množstvo odrôd. Jej atraktív-ne kvety sú ozdobou každej kytice.


OZOTAMUS

Tiež známa ako „ryžová kvetina“, pochádza z Austrálie a Nového Zélandu. Kvety nešíria žiadnu vôňu, až po pomliaždení rastlinky medzi prstami cítiť štipľavú arómu. Pri dlhšom kontakte s touto kvetinkou by sme sa mohli mierne priotráviť. Rastie ako kvetinový koberec, ktorý pokrýva záhradu. Stonky a lístie vylučujú esenciálne oleje, ktoré sa vznietia, keď ich zapálime, alebo hodíme do ohňa.


GERMINI(Gerbera)

Gerbera je kráľovnou pastelových farieb. Má rada svetlo, nie však priame slnečné svetlo. Pochádza z juhu Afriky, snáď i preto je veľmi náročná na starostlivosť. Obľubou však ako prvá po ruži, použiteľná a vhodná pri všetkých príležitostiach.

Kytice z gerberových kvetov potešia oko a vzbudzujú ohromný záujem. Množstvo jej pastelových farieb oživý každý domov.


FRÉZIE

Nesie meno po botanikovi a lekárovi Heinrichovi Theodorovi Freese, ktorý ju objavil v africkom púštnom piesku. Svojimi kvetmi a vôňou si podmaňuje nejedno srdce. Treba jej denne vymieňať vodu, je to večne smädná rastlinka. Ak je však o ňu dobre postarané, má veľmi odolné a trvanlivé kvety.


CAMPANULA (Zvonček)

Jej modré harmonické kvietky pripomíňajú vidiek. Priame svetlo by jej mohlo spôsobiť popáleniny na listoch, svetlo však miluje. To chladné, stromami zatienené, presne také, aké ponúka domov našich vidieckych babičiek. Kde stromy chránia malé rastlinky pred suchom a horúcim slnkom, kde všetko spolu nažíva v harmónii. Zvončeky sú minimalistky v móde, samé sebou krásne, najviac sa vynímajúce v jednoduchej keramike alebo prírodnej terakote.


PANIKUM (tráva)

Trávička so sviežozelenými listami, na koncoch oranžovými, časom meniace sa na oranžovo-červené. V lete sa na nej objavia jemné rozložité laty kvetov hnedo-ružovej farby. Je to nenáročná okrasná tráva amerických prérií, ktorá veselo toleruje aj sucho.


SANTINI (CHRYZANTÉMA)

Sú to kvety symbolizujúce pravdu, v preklade „zlatá kvetina“. Táto úchvatná kvetina býva ladená k iným kvetom, do kytíc vnáša nesmiernu dávku prirodzenosti, predovšetkým do lúčne ladených kytíc. Číňaňov tak uchvátila, že po nej pomenovali cisársky trón a pripravujú z nej špeciálne čaje. Japonská kráľovská rodina ju má ako oficiálnu pečať a v septembri ju oslavujú národným festivalom.


ASTRA

Je hviezdou jesennej záhrady. Ako posledný kvet utekajúceho leta. Svojím farebným mixom rozžiari každý záhon. Jej kvietky pripomínajú rôznofarebné margarétky. Názov „astra“ má podľa usporiadania kvetov, podľa gréckeho slova „aster“, čo znamená „hviezda“. Podľa legendy vznikli astry z úlomku hviezdy.


ANTHIRINUM (PAPULKY)

Úchvatné viacfarebné kvety pripomínajúce zvieracie papulky, ktoré s obľubou pestovali naše babičky. Dokážu vytvoriť tie najkrajšie farebné kombinácie. Peľ ukrývajú hlboko v sebe, netrápia a nedráždia preto alergikov, a tak sa z nich môžu radovať naozaj všetci. Hodia sa kdekoľvek, každý kút prežiaria.


LIMÓNIUM

Vytvára doslova mraky maličkých kvietkov. Metliny týchto malých kvietkov modrej, bielej a ružovej farby sú krásne aj usušené, pretože ani tak nestrácajú farbu. Je to africká letnička objavená vedeckými výpravnými plavbami už v 16. storočí.


ĽALIA

Je kvet nápadný v rôznych farbách, so silnou arómou, ale aj bez vône. Po celom svete je známa ako symbol čistoty, tiež je symbolom rytierstva a skautingu – znázorňuje spolupatričnosť všetkých skautov. Strelka ukazuje správny smer. Hviezdy po okraji symbolizujú 5 bodov skautského sľubu Bielu ľaliu obopína povraz ukončený uzlom, ktorý symbolicky spája celý svet. Uzol nie je zatiahnutý, lebo dvere do sveta skautingu sú stále otvorené pre všetkých. Pre Grékov predstavovala ľalia materstvo a plodnosť. Kedysi na starých mapách ukazovala správnu cestu, používali ju šľachtické rody. V smútočných kyticiach predstavuje nevinnosť, ktorá sa obnovila v duši odchádzajúceho človeka.


GLADIOLA (Mečík)

Poukazuje na silu charakteru, úprimnosť a bezúhonnosť. Je to obdivuhodný kvet krehkej krásy. Gladiola pochádza zo slova „gladis“, čo znamená „meč“. Pripomína ho aj jej tvar kvetov a listov, preto sa zaužíval jej druhý názov „mečík“.

3 zobrazení0 komentář

Nejnovější příspěvky

Zobrazit vše